Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Salon w stylu retro, rustykalnym, klasycznym

Wystrój salonu w stylu retro, rustykalnym, klasycznym

Były już salony nowoczesne, kontrastowe i romantyczne, wiec przyszła pora na odrobinę tradycjonalizmu. Dokładnie tym cechują się style: retro, klasyczny i rustykalny. Ale to, jaki charakter i przekaz otrzyma pokój zależy już tylko od Ciebie!

 

RETROspekcja

Retro to cofnięcie się do niedalekiej przeszłości. Retro to bogactwo kolorów i zdobień. Retro to przepych, ale i odrobina kiczu. Jak sprawić by ta odrobina nie stała się ogromem? Mamy na to bardzo prosty sposób! Wystarczy zastosować się do kilku zaleceń a wszystko pójdzie jak z płatka.

Po pierwsze nie bój się mieszać i eksperymentować. Tradycyjny salon i nowoczesne dodatki? Nie ma problemu. Futurystyczne inspiracje ze starodawnym wyposażeniem? Świetny pomysł. Szczególnie, jeśli poszczególne elementy nie będą się ze sobą kłócić, a będą podkreślać unikatową naturę miejsca. Na przykład wiklinowe koszyki i meble połączone z obrazami Salvadora Dalego i świeżymi kwiatami dodadzą wnętrzu radosnego nastroju wiosny.

Po drugie retro kocha dodatki. Lampy, poduszki, podkładki. Wystarczy odpowiedni dobór kolorystyczny. Ważne jest, by barwy były monochromatyczne, w przeciwnym razie otrzymamy salon rodem z „Ulicy Sezamkowej”, co raczej nie będzie się prezentować estetycznie.

 

Retardacja…

W literaturze słowo to oznacza zabieg opóźnienia lub zatrzymania akcji utworu, celem zwiększenia napięcia u czytelnika. W aranżacji jest to po prostu styl rustykalny. Tak urządzony salon wydaje się jakby utknął w czasie, w małej wiosce przepełnionej zapachem ziół i radosnym śmiechem bawiących się na podwórzu dzieci. Nastrój pokoju kształtuje przede wszystkim wszechobecne drewno. Podłoga, ławy, kredensy, skrzynie… Poza tym ceramika, wiklina, kute żelazo, miedź… Ściany najlepiej w jasnych, pastelowych barwach. Dywany, narzuty, czy kilimy najlepiej w ludowe wzory. Donice z lawendą i dzbany ze świeżymi kwiatami. No i oczywiście kominek lub piec kaflowy – symbol ciepła zarówno fizycznego jak i rodzinnego. Potrafisz sobie to wyobrazić? Zatem już wiesz jak powinien wyglądać Twój salon w stylu rustykalnym!

 

I patetyzm

Utwory patetyczne to utwory pełne doniosłości i uroczystości. I taki jest styl klasyczny – elegancki, luksusowy. Antyki, złoto, srebro, naturalne materiały, drapowane materiały, ozdobne ramy, czy żyrandole jak z bajki o Kopciuszku. Wszystkie chwyty dozwolone, byleby wnętrze było bardziej glamour. Tapety, czy farby, pilastry, czy sztukateria – wybór należy do Ciebie. Barwy ścian? Najlepiej wybierz te stonowane, czyli beże i szarości lub intensywne zielenie i ciemne czerwienie. Ale jeżeli uważasz, że to obciąży pokój, wybierz jasne kolory i przełam je pastelową nutą w postaci zasłon, czy poduszek. Voilà! Salon klasyczny jak malowany!